Değer Katar
+90 (216) 499 0 999
info@korkmazcelik.com

Kurucu Başkanımız

1921 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen Mehmet Ganiyusufoğlu, imkansızlıklardan ötürü ilk öğrenimine dokuz yaşında başlamış ve 13 yaşında Kahramanmaraş’tan ayrılarak eğitimine Sanat Okulu’nda devam etmek için Diyarbakır’a gitmiştir.
Geçimini sağlamak için terzi çırağı olarak çalışmaya başlayan Mehmet Ganiyusufoğlu Diyarbakır’da eğitimini tamamlayarak kendisini çok seven öğretmenlerinin yönlendirmesi ile Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’na başlamıştır. Bu yüksek okulun ilk mezunlarındandır ve yedi yıl boyunca okulunda öğretmenlik yapmıştır.
Öğretmenliği sırasında devlet bursu ile gittiği Almanya’da çelik kesici takım talaş kaldırma ve takım tezgahları konusunda lider DEW (Deutche Edelstahl Werke), Böhringer (VDF Torna), HURT Freze, BLOHM Taşlama, CARL MAHR Ölçü Aletleri, TITEX PLUS Matkap-Freze gibi firmalarla çalışmalar yürütmüştür.
Türkiye’ye dönüşünün ardından birlikte çalıştığı firmaların olumlu referansı ile 1952 yılında Georgi Giras ile çelik piyasasına girerek çalışmaya başlamıştır. Bu dönemden itibaren Mehmet Hoca’nın adı teknik bilgi ve tecrübenin paylaşıldığı bir okul olarak anılmaya başlamıştır.
1963 yılında Marathon Çelik firmasını kurmasının ardından 1973 yılına geldiğimizde ortaklarından ayrılarak aile şirketi olan Korkmaz Çelik’i hayata geçirir.

Mehmet Bey’in bakış açısı doğru yere doğru malzemeyi önermek ve doğru ısıl işlemle sonuç almaktı. 1953 yılında hayatını Nezihe Hanım ile birleştiren Mehmet Bey’in Ömer, Levent ve Özlenen adında 3 çocuğu olmuştur. 75 yaşında çalışmayı bırakmasına rağmen hem müşterilerine hem de Türkiye sanayisine danışmanlık vermeye devam etmiştir.
Mehmet Bey, 2004 yılında Bodrum’da aramızdan ayrılmıştır.

Yaşam Kuralı: Yüksek Hız ve Kaliteli Üretim


Dünya otomobil sanayinin ilk yıllarında, bir yarışçı altındaki arabayı saatte 50 km hıza çıkararak birinci olmuş. Duygularını soran gazetecilere, “İnsan vücudunun dayanabileceği en son hıza yükseldim, bilinmeyen âlemi keşfe gitmeyi düşündüm” demiş. Otomobil sanayi ile günümüz arası ancak insan ömrünün bir buçuk katıdır.
Günümüzde endüstrinin her kolunda yüksek hız ve kaliteli üretim, yaşam kuralı haline gelmiştir. Yarışçı bugünü görse, düşündüklerine kim bilir ne kadar gülerdi.
Bu gelişmeler bilimin çeşitli dallarında yapılan araştırmalar ve buluşların üretime yansımasından başka bir şey değildir. Özel çelik sektörü, gelişmeleri sağlayan etkenlerin en öne gelenlerinden biridir. Bu nedenle tutucu olmayıp piyasaya sürülen yeni markalara ilgi göstermek, çıkarımız gereğidir.
Bilindiği gibi işçilik, makine amortismanları ve yan giderler, üreticiyi dayanma zamanı en yüksek olan takımları kullanmaya zorlamaktadır. Bu ise ancak üstün nitelikli çelik kullanmakla mümkün olur.
Endüstride ileri ülkeler, çok detaylı şartnameler hazırlamışlardır. Son günlerde ISO 9000 gibi uluslararası standartlara uyma çabaları, endüstrimiz için ümit verici işaretlerdir.
Sayın kullanıcılarımızın takdirleri en büyük kazanç ve tesellimizdir.
MEHMET GANIYUSUFOĞLU
1921-2004